znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Josef Dvořák - kreslíř

- kreslíř

Narodil se v roce 1931 v Sobíňově a zemřel na sklonku roku 2002. Pro ty, kdo ho znali, byl Josef Dvořák především statečným člověkem pevných morálních zásad, jimž se nikdy nezpronevěřil a za něž byl dlouhá léta totalitním režimem pronásledován. Jako student Chotěbořského gymnázia byl spolu s dalšími studenty v roce 1948 uvězněn a v následujícím roce v prvním hromadném politickém procesu v kraji odsouzen. Po propuštění byl zbaven možnosti dalšího studia. Vojenskou službu absolvoval jako příslušník pomocných technických praporů na nucených pracích v uhelných dolech na Ostravsku a Handlové. Po celý další život pak pracoval v ocelárnách a ve strojírenství jako tovární dělník po řadu let na Starém Ransku, nakonec jako lesní dělník.

Josef Dvořák byl člověk mnoha kulturních zájmů. Své tvůrčí aktivity věnoval hlavně výtvarnictví, byl ale i výborný muzikant, fotograf, byl autorem kulturně historických a přírodovědných prací z našeho regionu, byl znám jako obětavý organizátor zdejšího kulturního života.

Jeho kreslená díla jsou naplněna poezií našeho kraje a bohatou fantazií jejich autora. Prostřednictvím jeho kreseb se přeneseme do minulosti Podoubraví, kde sobíňovský rodák Josef Dvořák žil a tvořil. Jeho realistická grafická díla, často plná smyslu pro humor, zachycují prostředí blízkých obcí a zdejší lidové typy a určitě si do budoucna zachovají svojí historicko-dokumentační hodnotu. (Text byl převzat od Společnosti Jana Zrzavého v Krucemburku, 2003).

Skočit nahoru | Skočit na mapu