znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Jiří Starý - lékař

- lékař

Narodil se 1. ledna 1918 v zemědělské rodině v Sobíňově (čp. 8). Studium na státním reálném gymnasiu ukončil zkouškou dospělosti v roce 1936. Za vysokoškolského studia na lékařské fakultě Karlovy university bydlel v Hlávkově koleji v Jenštejnské ulici v Praze. 28. října 1939 se účastnil průvodu studentů Hlávkových kolejí na Staroměstském náměstí a položení věnce ke hrobu Neznámého vojína, později potom demonstrací v prostoru Václavského náměstí a okolí. Jako příslušník ročníku, v němž studoval medik Jan Opletal, stál čestnou stráž u jeho rakve a 15. listopadu nesl jeho rakev přes Albertov do pohřebního vozu.

Byl zatčen mezi studenty Hlávkovy koleje 17. listopadu ráno a vězněn v koncentračním táboře Sachsenhausenu, po karanténě na bloku č. 52 a 26, do 27. ledna 1942 a domů dojel 28. ledna.

Po návratu nastoupil zaměstnání 22. února na technickém odboru Okresního úřadu v Chrudimi a 29. dubna 1942 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu v závodě v Chrastí u Chrudimi, později v Rybitví u Pardubic, kde pracoval až do 31. července 1946.

Dokončil studium na lékařské fakultě v Praze a promoval 12. července 1946. Základní vojenskou službu konal od 2. ledna 1947 ve škole pro důstojníky zdravotnictva v záloze v Praze - Střešovicích, potom ve vojenské letecké akademii v Pardubicích a dosáhl hodnosti podporučíka v záloze. Potom pracoval jako lékař-gynekolog v nemocnicích v Teplicích a Turnově, na Železniční poliklinice v Nymburce, v nemocnici v Městci Králové a jako ambulantní lékař gynekologicko - porodnického oddělení v Pečkách Okresního ústavu národního zdraví v Nymburce. Se svojí manželkou Věrou, rozenou Novákovou, bydlel v Nymburce a zemřel tam 19. května 1985.

Skočit nahoru | Skočit na mapu