znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Janáčkův statek

Dle původního zvyku propůjčila v Sobíňově nálev piva a lihových nápojů vrchnost rychtáři se závazkem, že bude brát tyto nápoje pouze od nájemců panských lihovarů a vinopalen. Bývalá rychta stojí dodnes vedle Kulturního domu.

Poté co byla vybudována silnice z Golčova Jeníkova do Žďáru nad Sázavou začali Sobíňovem projíždět těžké formanské vozy (vůz pro přepravu 1 - 3t nákladu tažený koňmi). V Sobíňově, ale nezastavovali, protože zde nebyl zájezdní hostinec (ten sloužil pro odpočinek jak lidí, tak i tažných zvířat). Místní občané proto žádali u krajského politického úřadu o povolení k takové hostinské živnosti, aby jej zde mohli postavit.

Vrchnosti se takový záměr místních, ale nelíbil a aby nepřišla o užitek z šenku prostřednictvím vrchnostenského úřadu odňala rychtáři šenk a pronajala ho ve veřejné dražbě Marii Janáčkové.

Vrchnost totiž neměla u silnice vhodný pozemek pro stavbu zájezdního hostince a byla tak v nevýhodě proti místním občanům. Původně zamýšlela upravit pro hospodu budovu panského mlýna v Nové vsi - Huťi, ale ta byla od nové silnice příliš daleko. Naopak stavení Janáčkové bylo prostorné, mělo několik stájí a dobrou polohu pro takový zájezdní hostinec.

Ještě je třeba dodat, že v této době byla snaha oddělit rychtářský úřad od hostinské živnosti, jelikož při spojení obou se obecní shromáždění zvrhali v pitky.

Přejít nahoru | Přejít na mapu