znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Starý hřbitov

Byl zřízen koncem 18. století, v nevhodném, vlhkém místě neboť zde mrtvoly nezetlívaly. Vypráví se, že stavbu hřbitova prosadili osadníci Sopot, aby měli své zemřelé blíže a nedaleko kostela. Když měla přijít okresní komise k posudku půdy, zda-li se hodí pro pohřbívání, tehdejší starosta. občan ze Sopot Tauber a další, měli zjednaného muže, který před příchodem komise k sondě, vybral vodu a jámu vysušil.

Hřbitov byl obehnán zděným tarasem a měl krásnou ze železa tepanou dvoudílnou bránu. I malá postranní branka byla podobné práce. Po zrušení hřbitova, márnice a taras z cihel chátraly a byly pak rozebrány na jinou stavbu v obci. Hroby byly oploceny drátěným pletivem. Na tento hřbitov, který přinášel velké potíže pro hrobaře, se přestalo pohřbívat v roce 1948, kdy byl zřízen hřbitov nahoře u Sobíňova, vedle evangelického hřbitova, v místě, kde ho chtěli mít Sobiňovští již v minulém století. Malou branku má ve svých sbírkách chotěbořské muzeum. Dvojitá velká brána je v areálu muzea ve Žďáře nad Sázavou.

Na tomto hřbitově je pochován Jeníček, zakladatel textilky ve Ždírci nad Doubravou. Část hřbitova směrem k Nové Vsi byla vyhrazena dětem.

Přejít nahoru | Přejít na mapu