znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Řeka Doubrava

Pramení v CHKO Žďárské vrchy v rašeliništi jižně od Radostína v nadmořské výšce 626 m. Teče převážně severozápadním směrem a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem v nadmořské výšce 198 m.

V našem katastru řeka Doubravka vymývala odpradávna opukové mořské sedimenty, až se dostala na původní rulový podklad z něhož na mnoha místech prorážejí nevysoké žulové sklály (jejich kámen byl na řadě míst trhán na štěrk). Na kraji opukového hřbetu nad železniční tratí se usadily erozní písky a jíly. V okolí řečiště Doubravky se nacházejí v mokřinách tůně s červenou vodou, pozůstatky dávné těžby.

Výpravný dokument o řece Doubravě a přilehlých stavbách (staré mlýny, mosty, průmyslové podniky,
zámky a další zajímavosti) od pramene v Raneckých lesích až po soutok s řekou Labe u obce Záboří.
Autorem dokumentu je Karel Konfršt.

Kvůli pravidelnému jarnímu zátopu okolních luk a mokřisek byly v sedmdesátých letech minulého století tyto pozemky z meliorovány. Při této příležitosti bylo změněno koryto Doubravky do dnešního zarovnanějšího tvaru. Bohužel tím zmizel kus původní přírody. Část okolních luk a mokřisek je dnes Chráněnou přírodní Rezervací - Niva Doubravy.

Skauti na Doubravce

Pojednání o pěší výpravě několika místních dobrodruhů podél řeky Doubravy od jejího pramene v Raneckých lesích, přes Sokolohrad, kde se řeka zařezává hluboko do skal až po její soutok s řekou Labe.

Rozšiřující literatura:
Cestopisný obraz Doubravky - Jedná se o knihu z roku 1892 sestavenou dle zápisků skupiny mužů, kteří jí prošli od pramene až po soutok s řekou Labe v obci Záboří.

Rozšiřující literatura:
Doubravka - Tuto knihu napsal Josef V. Neudörfel, učitel na měšťanské škole v Chotěboři. Poutavě v ní vypráví o Doubravce a vesničkách kolem ní ležících. Vydáno 1892.

Přejít nahoru | Přejít na mapu