znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Kříž u Evangelického hřbitova

Na rohu Evengelického hřbitova stojí opukový kříž, který zde byl zasazen v roce 1833 od Tobiáše Starého. Tento kříž je památkou na nejstarší rod v Sobíňově, rod Starých, který se udržel na svém původním statku čp. 7 až do roku 1913.

Přilehlý Evangelický hřbitov byl založen roku 1851 jelikož v této době byli evangelíci vykázáni z katolického hřbitova u Sopotského kostela.

Okresní hejtmanství zakázalo roku 1886 pohřbívat na dosavadním hřbitově kolem Sopotského katolického kostela. Obec tedy musela založit nový hřbitov, který měl být koncipován již bez náboženské příslušnosti. Již v této době padl návrh na výstavbu nového hřbitova naproti evangelickému. Povleklé obecní taškařici došlo roku 1892 ke stavbě nového hřbitova pod železniční tratí mezi Sopoty a Strání (dřívější místopisný název), který byl dokončen až v roce 1900. Řadě občanů se, ale tento záměr nelíbil, jelikož se zde při kopání hrobů objevovala spodní voda. Tento hřbitov byl určen i pro Bílek a Malochýn (patřil k Bezděkovu).

Přejít nahoru | Přejít na mapu