znak obce

Historie obce Sobíňov

Historie obce Sobíňov
První písemná zmíňka o obci Sobíňov pochází z roku 1358, kdy je připomínán Jan Kohout ze Soběnova.
 Galerie na Flickru
250 starých fotek
  Úvod | Mapa 1764 | Mapa 1250
Lidé ze Sobíňova
Knížky ze Sobíňova
Poslechy ze Sobíňova
Videa ze Sobíňova
Pohlednice ze Sobíňova
Ze života zdejších předků
Historie okolních obcí
Slovo autora
Významné osobnosti

Copyright © 2011
Věnováno rodné obci.


Tyto stránky vznikly na popud autora, ve volném čase bez nároku na honorář. Informace zde uváděné jsou poskytnuty v dobré víře bez právních záruk.

Historický obsah stránek je možné v původním znění dále šířit s uvedením zdroje.

Licence Creative Commons

Na grafický design stránek
se vztahuje autorský zákon.

Optimalizováno pro Google Chrome.
Neprošlo jazykovou korekturou.

Náměty a připomínky:
web2000(zavináč)seznam(tečka)cz

TOPlist

Stránky jsou zařazeny do fondu České národní bibliografie. Budou trvale uchovávány a archivovány Národní knihovnou České Republiky.

 

Evangelická škola

V roce 1847 se uvádí v žádosti evangelického faráře Daniela Molnára z Krucemburku nejvyššímu úřadu augsburského vyznání v Opatovicích u Čáslavi o povolení ke stavbě evangelické školy v Sobíňově. V žádosti píše že evangelická mládež chodí do katolické školy v Spotech, která nemá vlastní budovu a vyučuje se tedy v prvním poschodí místního hostince (bývalý dům poutníků).

Od podání první žádosti k povolení stavby evangelické školy uplynulo dlouhých 12 let. Evangelická škola byla postavena tedy až v roce 1859 proto, aby zdejší evangelická mládež mohla lépe získávat potřebné znalosti svého náboženství.

Rozšiřující literatura:
Evangelická škola v Sobíňově
Kniha Dějiny obce Sobíňova od Dr. Gustava Janáčka, narozeného v roce 1903. V této knize se podrobně věnoval dávné i novější historii našeho území.

Jednalo se o soukromou školu, evangelíci si jí museli vybudovat na vlastní náklady. V roce 1920 byly všechny soukromé školy zrušeny. Později byl v této budově soukromý byt a jedna místnost, kde evangelíci vykonávali své pobožnosti. V osmdesátých letech byla budova bývalé evangelické školy zbourána z důvodu záměru rozšířit tehdejší Vzor.

Přejít nahoru | Přejít na mapu